אודותנו

קצת על הכוורת

"הכוורת" הינה מיזם לצמיחה ולהעצמה כלכלית וחברתית לאנשים פרטיים, למשקי בית, לקהילות ולעסקים קטנים. "הכוורת" מאפשרת לכל אחד מאתנו לקחת את גורלו הכלכלי בידיו ובעזרת  פתרונות יצירתיים, חכמת ההמונים, שיתוף וערבות הדדית להתגבר על יוקר המחייה וליצור שפע כלכלי ותרבותי. הפתרונות מכילים בין השאר כלים לשימוש במטבעות קהילתיים משלימים והם כוללים מרכיבי עזרה וסיוע לכלכלה האישית, המשפחתית  והמקומית ולעסקים קטנים. " הכוורת" מגובה במערכת טכנולוגית מתקדמת וידידותית למשתמש.

כוורת קהילות וחילופי משאבים

בימים של מצוקה כלכלית לוחצת נוצרת מלחמת הישרדות שבה מעבר לתשלום על מזון ומכסה נשארות משפחות רבות בעיקר עם חובות,  וכך נפגעים דווקא הדברים החשובים לאנשים ולקהילות כגון חינוך, בריאות, פעילות תרבותית חוגים ועוד... התארגנות התושבים במסגרת של סחר חליפין בין הפרטים בקהילה (שתוגדר מראש- שכונה, רובע, ארגון וכו'...) מאפשרת להם להחליף ביניהם שירותים ומוצרים. שיטת המסחר מסתמכת על מערכת טכנולוגית מתקדמת וכן על מטבע חילופי הנקרא "פרח" או שם אחר שבוחרת הקהילה. ערכי המסחר נקבעים ע"י נותני השירות או המוצר וההמלצה היא: שירותים נמדדים בזמן 1 דקה=1פרח, וערך המוצרים  נמדד ב 1 ₪ =1פרח. לכל פרט בקהילה יש חשבון פרחים אישי. האתר מהווה פלטפורמה שבה כל פרט מציג את צרכיו ומשאלותיו, ומשווק את ההיצע שלו וכך, כל אחד יכול להשתמש במשאבים אישיים שאינם מנוצלים דיים כדי לטפל בצרכים שאינם מתוקצבים והחסרים משאבים למימושם והפרחים שיקבל מאפשרים לו להגשים משאלות שלפני כן לא ניתן היה לממשן.  החברים מבצעים את כל הפעולות ישירות בינם לבין עצמם ללא צורך בתיווך ורואים את כל התנועות בחשבון הפרחים שלהם. המערכת נותנת כלים חדשים ואפקטיביים ומשדרגת גם "בנקי הזמן" ועוזרת למנף את פעילותם ולהרחיב אותה בקרב ציבור רחב של אלפי אנשים. כל קהילה יכולה להשתמש להעצמתה במשאבים הפנימיים שלה וקהילות שונות ומגוונות יכולות לפתח ביניהן חילופי משאבים ושיתופי פעולה למען שגשוג משותף.

 

אומנה בכוורת – חוסכים  ומרוויחים בגדול

מבצע אומנה בכוורת- חסכון ענק במשכנתאות וקיצור שנות השעבוד

"אומנה" בשיתוף עם "הכוורת" מובילות מהפכה שקטה בתחום המשכנתאות! בעזרת מודל מתמטי שפותח על ידי אומנה במשך כ-4 שנים מתקבלים תמהילי תשלומים המובילים לחסכונות עצומים. שקיפות, מקצוענות ואמינות הם המפתח ליצירת מהפך פיננסי בהוצאה הגדולה ביותר בחיי המשפחה – המשכנתא. 

 

מובילי המיזם

אריה בן-דוד

אריה בן-דוד התחנך בקיבוץ עין דור וסיים את שירותו הצבאי כלוחם בסיירת מטכ”ל בשנת 1978. את פעילותו כ-”אמן חיים” הוא החל בפיתוח ויישום תכנית חדשנית לחינוך נוער עם בעיות התנהגות. כיום הוא פועל כאמן, כמורה, וכיזם חינוכי, חברתי וכלכלי. בין יוזמותיו הכלכליות חברתיות: התנועה לשינוי מוניטרי, קבוצת תמורות ומיזם הכוורת. אריה הקים וניהל מספר מיזמים חברתיים ועסקיים גדולים המקדמים בין השאר חדשנות חברתית וסביבתית, והוא גם המנכ”ל הבינ”ל של

Eco WHALE 1st price in Globe Forum.

אריה הוא בין המומחים המובילים בעולם בקידום מערכות מונטריות משלימות, ופגישתו באביב 2014 עם מרטין ולף מהפיננשייל טיימס הלונדוני השפיעה באפן ישיר על הצטרפותו של כלכלן בכיר זה אל הקוראים לשינוי השיטה המונטרית העולמית בהשראת "תכנית שיקגו" של ארוינג פישר. רבים מהציורים שלו מוחזקים באוספים פרטיים ברחבי העולם ויצירותיו הוצגו בגלריות ובמרכזי תרבות באירופה ובישראל, שבה הוא מתגורר כיום.

אריה מרכז עד היום את התכנית המשגשגת להכשרת מורים בחינוך ולדורף שנוסדה בשנת 1992 וקיבלה ביוזמתו הכרה אקדמית בשנת 1996 בהשתלבה עם המכללה האקדמית לחינוך ע”ש דוד ילין בירושלים. כמרצה בכיר יזם ומנהל פדגוגי, הוא מניע ומשמש מנוף להגשמת תכניות חדשניות ביניהן השימוש באמנות בהוראה ובחינוך. הוא יזם ועזר בהקמת החוג לשילוב אמנויות בהוראה כחוג התמחות אקדמי במכללה, וחוג זה הפך לאחד החוגים הגדולים והמבוקשים ביותר. הוא בין המובילים את תחומי הקיימות, בקהילה המקומית, בארץ, ובקהיליה הבינלאומית והוא פועל ליצירת גשרים בין גישות עכשוויות בחינוך וגישות יצירתיות הוליסטיות משלימות.

פרופ’ יהודה כהנא

פרופ’ יהודה כהנא הוא יזם אקדמי, עסקי וחברתי. כלכלן, סטטיסטיקאי ואקטואר, דוקטור במימון. זכה ב- 2011 להוקרה הבינלאומית הגבוהה ביותר בתחום הביטוח וניהול הסיכונים בזכות תרומתו המשמעותית לתיאוריה, לפרקטיקה ולחינוך בביטוח בעולם והשפעתו על חייהם של מאות מיליוני אנשים בעולם. וכן בהוקרה של ענף הביטוח בישראל על מפעל חיים. לימד ויזם תכניות הוראה באוניברסיטאות מובילות בעולם. ביניהן אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, בי”ס וורטון, אוניברסיטת טקסס, פלורידה, טורונטו ואוניברסיטאות נוספות ברחבי העולם. בשנים האחרונות עמד בראש המכון לעסקים והסביבה באוניברסיטת תל אביב. מייסד משותף, בעלים ודירקטור בחברות כאיתוראן, חממות טכנולוגיות, מובידום – פאנגו – חניה סלולרית ברחבי העולם, וחברות טכנולוגיות רבות במגוון גדול של תחומים, ודירקטור לשעבר במימד החדיש (כיום – BMC ישראל). יזם משותף של תוכנית “תשורה” שממנה נולדו כל תכניות הפנסיה ” החדשות” בישראל. הקים לאחרונה את YKC (מרכז כהנא לאתחול ולשגשוג) – העוסק בשינוי פרדיגמות בגופים עסקיים וחברתיים – לשם התאמת האסטרטגיה שלהם לעולם המשתנה – בו חייבים לשרת מטרות כלכליות, חברתיות וסביבתיות במשולב. מחלוצי החיזוי הטכנולוגי בישראל. פעיל בגופים חברתיים שונים (יו”ר האגודה למען העיוור בהרצליה והשרון, חבר הנהלת המרכז לעיוור, לשכת המסחר ישראל ברזיל ועוד).

דר’ אורלי רונן-רותם

דר' אורלי רונן-רותם היא ראש המעבדה לחדשנות וקיימות עירונית בבית ספר פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א. כיהנה כמנכ"לית מרכז השל לקיימות. הייתה בין המייסדים והקימה את המרכז לקיימות מקומית. היא בעלת תואר שני במנהל ציבורי, תואר שני במנהל עסקים, ודוקטורט בגיאוגרפיה מאוניברסיטת ת"א.

רונן-רותם היא מהמומחים המובילים בישראל בתחום הקיימות והיא יושבת ראש קואליציית הארגונים "דרכים לקיימות". רונן רותם מלמדת קיימות וקיימות עירונית באוניברסיטת ת"א ובמכללה האקדמית תל אביב – יפו בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון. היא הקימה את מערכת ההשתלמויות במרכז השל, המיועדת למקבלי החלטות ואנשי מקצוע, ברמה מקומית ולאומית. רונן רותם זכתה בפרס הגלובוס הירוק לשנת 2008.

נבו נתן

מנהל מוצר עם ניסיון של 15 שנה בתחום התוכנה וניהול תוכנה. כמנהל מוצר הבקי בתחום האינטרנט והמובייל נבו עוסק בניהול העסקי וקידומם של מיזמים קהילתיים, בדיקת היתכנות, הגדלת חשיפה, ושיפורי ממשק משתמש. 
בחברת אורורה ווב נתן עוסק בייעוץ וניהול שירותי ווב מתקדמים, והחל משנת 2014 גם כמנהל מוצר בקידום אפליקציות המסחר של הכוורת..

דר’ ליה אטינגר

מומחית לפיתוח תכנים, בעיקר בתחומי הקיימות. דר’ אטינגר היא גם מנהלת האקדמית של קורס העמיתים למנהיגות חברתית וסביבתית במרכז השל אותו היא מובילה במשך שנים. הקורס נחשב למוביל בתחום ומכשיר מאות מנהלים ונציגי ציבור שרבים מהם הפכו לסוכני שינוי חברתי וסביבתי כולל חברי כנסת. ליה היא בעל Phd . בביולוגיה מטעם האוניברסיטה העברית והיא בוגרת וחברת סגל לשעבר של ביה”ס למנהיגות חינוכית בירושלים. ליה היא ממייסדי מכון “שחרית” המוביל מחקרים חדשניים בנושאי סביבה וחברה.

יועצים ושותפים לדרך

יואב להמן

יואב להמן נולד בישראל (1955), בעל תואר מוסמך במנהל עסקים (מימון) מהאוניברסיטה העברית בירושלים כיהן כמפקח על הבנקים (2003-2006).

לפני כן שימש בתפקידים בכירים שונים בבנק ישראל, ביניהם דובר בנק ישראל, יועץ לנגיד הבנק, הממונה על צוותי הביקורת ועל צוותי ההערכה המוסדית בפיקוח על הבנקים ועוד. במסגרת זו היה אחראי למגוון נושאים בתחומי שמירת יציבות הבנקים (לרבות החמרת מגבלות האשראי הבנקאי לקבוצות הלווים הגדולות במשק), ניהולם התקין של הבנקים, שמירה על הוגנות ביחסיהם עם לקוחותיהם, ועוד…

היה גם חבר בוועדת בכר ושותף להנהגת הרפורמה בשוק ההון על פי המלצותיה ולחקיקתה והוביל רפורמות נוספות בתחום הבנקאות, כמו ביטול החריגות ממסגרות האשראי – תופעה שהייתה ייחודית לישראל ופגעה בלקוחות ובניהול התקין בבנקים, הקלת יכולת מעבר הלקוחות מבנק לבנק, ועוד..מאז פרישתו מבנק ישראל שימש כדירקטור בחברת ביטוח ובתאגידי שוק הון, כיזם עסקי, כיועץ כלכלי, כמרצה אקדמי בלימודי בנקאות וכן כחבר הועד המנהל של עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, הפועלת לקידום השקיפות והאתיקה במגזר הציבורי והפרטי בישראל.

שלומי אברהם

שלומי אברהם הוא יזם עסקי יצירתי עם 18 שנות ניסיון בניהול מערכות גדולות הכוללות ניהול תהליכים ואופרציות, כספים, שיווק, תפעול ואדמיניסטרציה. בשנת 2013 סיים שלומי קדנציה של 4 שנים כמנכ”ל מועדון ‘חבר’ משרתי הקבע והגמלאים (מועדון הכולל כ- 130,000 בתי אב בישראל) ומנכ”ל חברת הבת ‘מחצ’ (חברה פרטית מסחרית). שלומי ניהל את כלל מערך הרכישות, הסדרי ההטבות וההשקעות בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה והוביל להגדלת היקפי הפעילות בשיעור של מאות אחוזים במהלך ארבעת השנים האחרונות. הצלחתו של שלומי בהגדלת היקף הפעילות ומחזור המכירות השנתי ביותר מפי 4 (עשרות מיליארדי ₪) הגדילה את הרווחיות בהתאמה. בין יוזמותיו הפיננסים ביצוע של אפיון, השקעה והובלה ניהולית של מיזם בקרה פיננסית לעמיתי המועדון; בניית הקולקטיבים הגדולים בשוק הביטוח (לראשונה ביטוח בריאות למשרתי הקבע); בניית מוצרים פיננסים ייחודיים בתחום החיסכון וההשקעה, ליווי כלכלי לאוכלוסיות במצוקה; פיתוח תכניות לחינוך פיננסי מתקדם, הובלת פעילות בתחום כרטיסי האשראי והגדלת מעגל הלקוחות וחיזוק השותפות האסטרטגית עם חברות הפיננסים; במקביל שירת כחבר דירקטוריון וחבר וועדת ניהול סיכונים בבנק אוצר החייל, חבר דירקטוריון ‘תנובה בקרה פיננסית’ (מיזם של חבר להקמת תיק פיננסי). חבר דירקטוריון בחברת דיור מוגן משותף עם ‘מגדלי הים התיכון’. יו”ר ועדת השקעות כספי הנוסטרו של חבר. שלומי סיים את שירותו הצבאי בדרגת סא”ל לאחר שביצע תפקידי מפתח כגון ממלא מקום ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח-אדם וראש מנהל כוח-אדם טכנולוגי ומחקר. שלומי אברהם הוא בעל תואר ראשון בסטטיסטיקה ומדעי המדינה, באוניברסיטת חיפה ותואר שני במנהל עסקים – Executive MBA בביה”ס למנהל עסקים ‘ע”ש רקנאטי’, באוניברסיטת ת”א. בעל תואר שני במדעי המדינה, מומחה למטבעות קהילתיים, אחריות תאגידית, שינוי התנהגות צרכנים ופיתוח כלכלי בר קיימא.

ברנרד ליאטר (Bernard Lietaer)

הוא מומחה בין לאומי לעיצוב והטמעת מערכות מטבע. ברנרד ליאטר כתב את עתיד הכסף The Future of Money, שתורגם ל-18 שפות), ומשמש כמומחה בינלאומי בבנייתן, עיצובן והטמעתן של מערכות מטבע. לאורך 30 שנה עבד ולמד את התחום הפיננסי באמצעות מגוון ייחודי של עיסוקים – בכיר בבנק המרכזי הבלגי, מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ויועץ למספר מדינות, תאגידים וארגונים שונים לאורך השנים. הוא היה אחד מהמובילים והמייסדים של מערכת המטבע האחידה באירופה – היורו – ושימש כנשיא ‏מערכת התשלום האלקטרונית של הבנק הלאומי של בלגיה.‏ ליאטר נמנה עם מייסדי תאגיד גאיה (‏GaiaCorp‏), קרן השקעות מצליחה המתמחה בהשקעות ‏בפרויקטים סביבתיים. ‏ ליאטר הוא פרופסור לשעבר לפיננסיים גלובליים באונ’ לוביין, ולימד גם באונ’ סונומה ואונ’ נארופה. ‏ הוא שימש כחוקר-עמית במרכז למשאבים ברי-קיימא באונ’ ברקליי. בנוסף על כך הוא חבר ‏במועדון רומא, וכן באקדמיה העולמית למדעים ואמנויות (‏WAAS‏), אקדמיית העסקים ‏העולמית (‏WBA‏) והאקדמיה האירופית למדעים ואמנויות (‏EASA‏). ‏ ברנרד ליטאר כתב מספר רב של ספרים ומאמרים על מערכות כסף, על עושר האדם

(‏Of Human Wealth, 2011‎‏), מטבעות אזוריים (‏Monnaies Régionales, ‎‎2008‎‏)

ומסתורין הכסף (‏The Mystery of Money, 2000‎‏).‏ כיום, ליאטר מוביל מאמצים בין לאומיים ליצירת מערכות מטבע מגוונות יותר. מערכת כזו תכלול יצירת מטבע בין לאומי שאינו כפוף או שייך לשום מדינה (למשל. מטבע ה-Terra), מספר מערכות אשראי משותפות עבור המגזר העסקי, כגון regional C3s), וכן מספר רב של מטבעות חברתיים אזוריים. ניתן לעיין בהמלצות והנתונים המלאים באתרו, ורעיונותיו נידונים בספריומאמריושיחותיו, ואף בראיונות עמו, המושפעים בצורה עמוקה מעיסוקו בתחום המסתורי שאנו מכנים כסף.

אדגר קמפרס (Edgar Kampers)

הוא בעל תואר שני במדעי המדינה, מומחה למטבעות קהילתיים, אחריות תאגידית, שינוי התנהגות צרכנים ופיתוח כלכלי בר קיימא. חוקר ב-STRO (ארגון בלתי ממשלתי מהמובילים בעולם בתחום הסחר החברתי). ממייסדי ה-NU-spaarpas, כרטיס אשראי סביבתי חברתי ראשון מסוגו, שהושק ברוטרדם בשנת 2002 והשתמשו בו 10,000 תושבים שזכו בנקודות לשימוש בתחבורה ציבורית תמורת קניות בחנויות מקומיות, מיחזור ועוד; מנהל צוות אקלים וכלכלה ב-Stichting Natuur en Milieu העוסק בקידום יוזמות סביבתיות. מייסד שותף ומנהל של QOIN– Money That Matters ארגון הולנדי שלא למטרות רווח שנוסד בשנת 1998 במטרה לקדם מטבעות קהילתיים. הארגון מתמקד באסטרטגיות מדיניות, תכנון מוניטארי ומחקר. אנשי Qoin עוזרים להגדיר ולנהל את המטבע הקהילתי ‘מחוץ לקופסה’, וכן תופרים מטבעות משלימים, חוקרים את השפעת מטבעות אלו ומפתחים כלים וגישות חדשות להגברת השפעה זו. אדגר הוא מומחה עולמי לניהול מערכות מטבע יצירתיות לפתרון בעיות אשראי וחילופי משאבים לעסקים קטנים בשכונות ובערים פתרונות אשראי יצירתיים לעסקים קטנים ובינוניים.

פרופסור יעקב רז

נולד בשנת 1954 בתל אביב, הוא חוקר תרבות יפן והמזרח הרחוק וכיהן כראש החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, כיום מרצה בנושאי בודהיזם, זן בודהיזם ותרבות יפן. יעקב רז למד תיאטרון באוניברסיטת תל אביב ועשה דוקטורט ב1977 באוניברסיטת “וואסדה” (דוקטורט משותף עם אוניברסיטת תל אביב ) בטוקיו על יחסי הגומלין בין הקהל לשחקן בתיאטרון היפני המסורתי. שהה שנים ארוכות בארצות המזרח וחקר את תרבותן. פרסם ספרים ומאמרים רבים על אסתטיקה יפנית, זן-בודהיזם, תיאטרון ושירה יפניים, מלחמת התרבות ארצות הברית-יפן ועל תת-תרבויות ביפן. הוא מהחוקרים הבודדים בעולם שחקרו את היאקוזה תוך כדי היכרות אישית עם חבריה וראשיה ושהייה ארוכה במחיצתם. מחקרו פורסם מאמרים וברומאן ” אחי היאקוזה”. שהה כנזיר במנזר זן בודהיזם במהלכה של תקופה ממושכת. בננובמבר 2006 הוענק ליעקב רז אות מטעם קיסר יפן-מסדר השמש העולה על פעילותו רבת השנים למן קידום תרבות יפן. כסופר ומתרגם, רז פרסם ספרים ומאמרים בנושאים הללו בעברית, אנגלית ויפנית. רז מלמד מדיטציית זן- בודהיזם. הוא יסד יחד עם הפסיכולוג נחי אלון את המכון לפסיכודהרמה שהקימו בשנת 2002, המרכז ללימוד תורת הנפש הבודהיסטית הפועל לטיפוח והפצה של הבודהיזם כחלק מהיומיום המקצועי , מערכתי, פוליטי ואישי בעולם המודרני. רז פועל כקואצ’ר בארגונים שונים בארץ ובחו”ל. רז פעיל שלום וותיק, מקדם רב, משמש כיו”ר עמותת מארג לקידום החינוך והרב-תרבותיות היוצר דיאלוג בין יהודים